Jak má vypadat svatební obřad?

Na svatbách je krásné to, že každá vypadá úplně jinak, ale všechny mají jedno společného. A tím je obřad. Díky úředním náležitostem a také vrytým zvyklostem je právě svatební obřad tím nejtradičnějším momentem svatby. A pro většinu je to také nejdojemnější čas, kdy tasí kapesníky prakticky všichni.

Příchod novomanželů svatební uličkou

Kdo z vás svatbu, jako hlavní aktér, už zažil, tak mi určitě dá za pravdu, že okamžiky těsně před obřadem jsou pro novomanžele ty nejnáročnější. Někteří vám řeknou, že takový stres zažívali jen na zkouškách ve škole. Jako první na místo obřadu samozřejmě přichází ženich, uličkou lemovanou svatebními hosty dojde na místo, kde se z něj stane ženatý muž. Poté, co přijdou družičky a svědci, nastává okamžik, na který čekají všichni. Příchod nevěsty. Část hostů začne brečet už v tento okamžik a pro ženicha je to také velice náročná chvíle. Často vidí svou nastávající ve svatebních šatech v tento okamžik poprvé a většinou to vyrazí dech.

Svatební obřad a místo

Nyní přichází obřad samotný. Čas, kdy všichni přítomní stojí, napínají uši, aby něco slyšeli, a nemohou se ani pohnout. Někdy je to rychlá záležitost, jindy se čas nekonečně vleče. Téměř vždy ale obřad ozdobí nějaký příšerný stolek, na kterém trvá oddávající s matrikářkou a jako novomanželé můžete být někdy až překvapeni, k jaké řeči se oddávající rozvášní. Vám je to v ten moment ale jedno. Jste tam se svými svědky v zádech a víte, že za chvíli budete manželé.

Svatební slib a výměna prstenů

Svatební slib má přesně dané zákonné parametry a musí se dodržet stůj co stůj. Pokud ale budete chtít, je možné se domluvit s oddávajícím, že k přísným svatebním slibům chcete přidat ještě kus něčeho osobního. Vlastní slib jeden druhému, který pronesete před všemi svatebními hosty. Pokud se k tomuto kroku rozhodnete, můžete si být už jisti, že nezůstane jedno oko suché a to vaše nevyjímaje. Zpečetění manželského svazku následně potvrdíte už jen výměnou snubních prstenů a polibkem.

Svědci

Velká chvíle svědků. Nejčastěji mají za úkol mít u sebe svoje a také vaše občanské průkazy, abyste mohli svatební akt dotáhnout i do právního konce. Pokud tento úkol zvládnou, musí ještě svým podpisem stvrdit souhlas s tím, že se vy dva berete. To je hlavní úkol svědků. Pokud tohle všechno zvládnete, jste manželé. Oddací list vám sice dorazí až později, ale od této chvíle už jste oficiálně manželé.

Slavobrána

A kde se takový obřad odehrává? Vždy to je nejhezčí místo daného areálu, objektu, zámku či zahrady. Na tom nezáleží, ale kromě výše zmíněných prvků by podle nás obřad měl obsahovat ještě jeden prvek. Tím je samozřejmě slavobrána. Na tom, jaký si vyberete tvar, se určitě neshodneme, ale rozhodně budou všichni souhlasit s tím, že slavobrána jako takový je velký objekt, který vám dodá pocit klidu a bezpečí. A ten při obřadu určitě potřebovat budete.

Jedna odpověď na “Jak má vypadat svatební obřad?”

Komentáře jsou uzavřeny.