Svatební brány – kdy, kde a proč?

Svatební brány – kdy, kde a proč?

Svatební brány nejsou nezbytnou součástí svatby, ale velice často je na svatbách vídáme a to především na těch, které se odehrávají venku a v méně formálním duchu. Svatební brána je velice výrazným prvkem pro samotný obřad, proto určitě dobře promyslete, jaký tvar vybrat a jak jej přesně umístit. A má další symboliku? Pro někoho možná ano.

Připravili jsme pro vás kompletní a vyčerpávající info o svatebních branách a všem, co o nich víme.

  1. Kdy se svatební brány staví?
  2. Jak svatební bránu vybírat?
  3. Svatební brány a jejich tvary
  4. Kde má svatební brána stát?
  5. Květinová výzdoba svatební brány
  6. Mají slavobrány nějakou symboliku?
  7. Další použití slavobrány

Kdy se svatební brány staví?

Svatební brány se staví hned kvůli začátku svatby a to na samotný obřad. Každý si tento objekt pojmenovává po svém a hodně záleží i na jejím tvaru. Díky tomu se můžete potkat i s názvy jako svatební oblouk, nebo slavobrána, nebo svatobrána. Variant je nespočet, ale ty hlavní tvary jsme pro Vás samozřejmě připravili a můžete si je od nás zapůjčit. Svatební brána se tedy staví hned v úvodu svatby a bude místem, kde se poprvé střetnou budoucí novomanželé.

svatební oblouk

Co by na to řekli na vesnici?

Nejspíš by vám oponovali, že to nemusí být tak úplně pravda! Ano, dnes jsou slavobrány doménou zejména samotných obřadů na svatbě, ale dřív tak tomu rozhodně nebylo. Na vesnicích se můžete stále ještě setkat s tradičnějším pojetím svatebních bran.

Ty se stavěli jako jakési přivítání novomanželům v jejich domě, nebo u domu nevěsty. Jejich účel byl přitom jasný – dát najevo všem ostatním občanům v dané vsi, kdo se v ten den provdal. Díky tomu mohli sousedé novomanžele obdarovat a poblahopřát jim hodně štěstí do života.

Dnes už uvidíte brány spíše na svatbách samotných, dříve se stavěli po svatbě a to u domu novomanželů, nebo u domu nevěsty!

Jak svatební bránu vybírat?

Jaký tvar slavobrány vybrat? Kam slavobránu umístit? Už to byste měli od začátku zvažovat a pokusit se co nejlépe zakomponovat do prostoru, kde se bude vaše svatba odehrávat. Některé slavobrány jsou zkrátka vhodnější do venkovního prostředí, jiné se zase hodí více do interiéru. Stejně tak pamatujte i na barvu slavobrány, aby ladila s ostatními prvky, které na místě budete mít. Klasickou svatební barvou je bílá, která je samozřejmě často použita i na slavobranách. Další varianty jsou nejčastěji odstíny zlaté či bronzové a u dřeva především přírodní barvy a odstíny hnědé.

Při výběru se můžete řídit také tím, že dřevěné brány bývají většinou mohutnější a výraznější. Díky tomu se hodí do otevřeného prostoru, kde mohou vyniknout. Naopak kovové slavobrány použijete bez problému i uvnitř. Jejich konstrukce není tak výrazná a působí proto subtilnějším dojmem, což může skvěle fungovat právě v interiéru.

Svatební brány a jejich tvary

A jaké tvary svatebních bran na vás čekají? Je jich samozřejmě nespočet a fantazii se meze nekladou. Proto jsme pro vás připravili pouze seznam těch svatebních bran, které najdete v našem sortimentu. Které to jsou?

Hexagon

Hexagon je jeden z nejpopulárnějších tvarů, na které můžete na svatbách narazit. V našem případě se jedná o pravidelný šestiúhelník, který máme připraven v bílé a hnědé barvě a díky tomu, že jednotlivé strany jsou dostatečně silné, jde o opravdu výraznou a velkou svatební bránu.

hexagon

Kruhová slavobrána

Dalším oblíbeným tvarem je bezesporu kruh. Kruhová slavobrána má pro spoustu novomanželů nejvýraznější symboliku právě díky svému tvaru. Kruh je zkrátka nekonečný, elegantní a bez jakýchkoli ostrých rohů. Stejně jako svatební prsteny může pro někoho vyjadřovat i symboliku nekonečna.

kruhová slavobrána

Březová slavobrána

Velmi populární je také březová slavobrána ze surového dřeva. Díky tomu, že kůra břízy je bílá, je to ideální barva na samotnou svatbu. Její použití je nejlepší pro lesní a venkovské svatby, kam svým vzhledem perfektně zapadne.

Klasikcá svatební brána

Nejjednodušší a nejklasičtější tvar, který může být. Obdélník. Právě tato slavobrána má tvar nejbližšší tomu, co je možné označit za bránu. Vyrobena je buďto z kovu, nebo ze dřeva a obě tyto brány vypadají skvěle. Kovová svatobrána může být zlatá, nebo bílá. Svatební brána ze dřeva je k dispozici v hnědé barvě.

svatobrána

Triangl

Pokud si pamatujete na hudební výchovu, tak budete přesně vědět, jak tato svatební brána vypadá. Náš triangl je víceméně zvětšeninou toho, na který jste hráli ve škole. Železná konstrukce je téměř nenápadná a dává tak prostor pro výraznější květinovou výzdobu.

Kde má svatební brána stát?

Místo pro slavobránu je pevně dané. Je umístěna tam, kde proběhnou novomanželské sliby a v prostoru, který je vyhrazen především novomanželům, oddávajícím a svědkům. Dobře ale promyslete její přesné umístění zejména z důvodu polohy slunce a možného stínu, který může slavobrána vytvářet. Po jejím nazdobení může být tento objekt i poměrně mohutný a tak si buďte jisti, že i na fotografiích bude vše vypadat tak, jak si přejete.

Cesta novomanželů ke svatební bráně povede uličkou, která je nejčastěji vytvořena svatebčany. Doplněna ale může být také o svatební zápichy, na které je možné umístit nejrůznější dekorace, či květiny.

svatební zápich

Květinová výzdoba svatební brány

Jak zdvojnásobit efekt slavobrány? Květinovou výzdobou. O tom nepochybujte. Většina slavobran má symetrický tvar a při květinové výzdobě slavobrány tak můžete zvolit dva hlavní postupy. Stejné, symetrické zdobení, nebo naopak pravidelnost tvarů trochu rozbít a nazdobit slavobránu asymetricky. Co je vám milejší a bude se vám líbit více, je jen na vás, ale z vlastní zkušenosti můžeme říct, že asymetrické zdobení vypadá skvěle. Pokud se pro tento postup rozhodnete, nebojte se opravdu hodně zvýraznit právě tu část, kterou budete zdobit. Při večerním obřadu je také možné nazdobit slavobránu světýlky.

Další možností, jak svatební brány zdobit, jsou nejrůznější látky

Mají slavobrány nějakou symboliku?

Je slavobrána pouhou ozdobou obřadu, nebo má nějakou hlubší symboliku? To je individuální otázka především na každého z Vás a rozhodně záleží na tom, čemu sami věříte. Říká se, že prsten je kulatý i z toho důvodu, že je tak nekonečný a spojený, stejně tak slavobrána může mít uzavřený tvar a spojovat tak všechny části v jednu.

Samotný objekt svatební brány, tak, jak ji známe z dnešních svateb, nemá přisouzenu žádnou historickou tradici. Za nás je ale možné říci, že v momentě, kdy stojíte vedle sebe při obřadě, tak se vám bude stát příjemněji, když tam svatební brána bude. Její velikost a výzdoba dodává místu pocit bezpečí a také příjemnou atmosféru.

Další použití slavobrány

Je po obřadu a co nyní se slavobránou? Možností je více, ale asi by byla škoda ji nechat ihned rozložit. Slavobránu můžete následně použít jako fotokoutek, kde si hosté pořídí fotografie na památku. Pokud máte na svatbě polaroid, určitě i na něm zde vzniknou fotografie, které obohatí vaši fotoknihu. Další možností je slavobránu použít jako místo pro umístění lístků do tomboly, vašich fotografií z dětství a podobně.