Žádost o ruku rodiče aneb jak to chodí před svatbou s žádostí otce o ruku jeho dcery?

To, jak oznámíte svatbu, může ovlivnit celá řada faktorů. Mezi ten, na nějž se aktuálně zaměříme, patří nutnost požádat o ruku své partnerky jejího otce. V této době už se nejedná o příliš častý jev, avšak některé rodiny stále požadují žádost o ruku rodiče. Jak tedy správně a podle všech patřičných náležitostí oznámit plánovanou svatbu?

Rodinné tradice či etiketa

Ještě předtím, než se rozhodnete oznámit svatbu, je důležité zjistit, jaké jsou tradice v obou rodinách. Někteří rodiče totiž stále lpí na určitých pravidlech etikety. Zásnuby i svatba jsou velmi významné události, mají proto i různá pravidla. Některá z nich se v určité formě zachovala dodnes, mezi ně patří právě i žádost o ruku rodiče – otce i matky nevěsty. Ještě předtím, než se tedy vrhnete do plánování svatby, je důležité zjistit, zda vůbec svatba bude.

V některých rodinách může být považováno za velmi neslušné, pokud muž nepožádá otce nevěsty o její ruku – a rovnou se hrnou do svatby. Pro někoho to pouze zůstává jako milá tradice, bez které si celou svatbu ani nedokáže představit. Tak jako tak, je důležité vědět, jak na to. V této době už vztahy v rodině nemusí být tak dobré jako dříve, či muž není takový řečník, aby zvládl otce rovnou požádat. Proto se může hodit pár jednoduchých tipů, jak na to, které můžete určitě probrat i s budoucím svědkem.

Žádost o ruku otce nevěsty

Nelze říci jediný a univerzální postup, jak správně provést žádost o ruku rodiče. Nejjednodušším způsobem je připravit si půdu tím, že se ohlásíte na návštěvu, kde ženich bude mít prostor pro požádání. Je vhodné na to rodiče připravit, žena proto může nenápadně před nimi zmínit, že svatba je čím dál tím větší téma – a v poslední době se o něj více zajímá. Případně je také možností jednomu z rodičů přímo své úmysly sdělit, aby na celou tuto situaci mohl svůj protějšek předpřipravit.

Pokud máte v rodině všichni dobré vztahy, nemusíte se ani bát nechat celou věc překvapením. Avšak hodí se určitá obezřetnost, tatínkové se svých holčiček totiž často stěží vzdávají. Je proto potřeba se na vše dobře připravit, podat vše ohleduplně, a hlavně se předvést v co nejlepším světle, aby tchán nemohl mít pochyby, zda je svatba dobrý nápad.

Potřebné náležitosti

Takováto událost by samozřejmě neměla proběhnout jen tak mezi řečí při běžné návštěvě. Většinou je vhodné pro maminku pořídit květinu, pro otce pak láhev drahého alkoholu, například archivní víno. Tím byste mohli trochu obměkčit oba. Takovéto maličkosti jim totiž mohou dokázat, že to s jejich dcerou myslíte opravdu vážně a záleží vám nejen na ní, ale i na jejích rodičích.

Pokud vše půjde hladce a vy dostanete ke svatbě požehnání, je důležité být připravený na následující otázky ohledně svatby. Měli byste proto mít připravené alespoň základní informace, jako je přibližné datum svatby, počet hostů, rozpočet a také catering.

Svatba je vždy jedinečná, i z toho důvodu mnoho lidí lpí na této tradici zachování žádosti o ruku rodiče. Není důvod zbytečně se touto událostí stresovat. Avšak dobře se na ni připravte, aby vše mohlo proběhnout hladce – a nic už tak nebránilo vaší svatbě.