Volno na svatbu: Ze zákona i z praktických důvodů

Svatba by měla být den plný radosti, ovšem přípravy, které jí předcházejí, mohou být pořádně stresující. Je totiž třeba domluvit spoustu věcí, u řady z nich navíc musíte být osobně. Jak to však zvládnout při běžném pracovním úvazku? Trochu času můžete získat díky pracovnímu volnu, na které máte nárok. Jak si požádat o volno na svatbu?

Praktické plánování svatby

Vzhledem k tomu, že času je mnohdy málo, je třeba si vše hlavně dobře rozvrhnout. Jestliže se na to sami necítíte, využijte služeb svatebních koordinátorů, kteří vám se vším pomohou a vy tak budete mít více času pro sebe. Jestliže však tyto služby využívat nechcete, je třeba připravit se na vše svépomocí.

  • Nejlepším řešením je snažit se vyřešit co nejvíce věcí přes internet z pohodlí domova.
  • Na internetu totiž najdete spoustu dodavatelů a služeb.
  • Stačí tak poslat e-mail, díky kterému se na všem zvládnete domluvit.

Takto se snažte zařídit co možná nejvíce věcí, jelikož volno budete potřebovat na jiné věci, které je třeba zařídit osobně.

Pracovní volno

Zákony bohužel neumožňují mnoho volna pro svatební přípravy. Máte však nárok na pracovní volno na 2 dny pro svou vlastní svatbu. Z toho jeden den je určen přímo k účasti na svatebním obřadu. Finanční náhradu však dostanete pouze za jeden den. Kromě snoubenců mají nárok na pracovní volno také jejich rodiče, či případně děti.

Ovšem všichni ostatní, kteří se chtějí dostavit na svatbu, si musí vyřídit dovolenou, nebo vyrazit ve svém volném čase.

Svatba v nepracovní den

Snad nejoblíbenějším dnem pro konání svatby je sobota, jelikož to je pro většinu lidí nepracovní den. Jestliže máte v sobotu volno, z práce už máte nárok pouze na jeden den volna. Většinou si snoubenci tento den vybírají na pátek před svatbou, či pondělí po ní. Tento den volna je od zaměstnavatele proplacen.

Svatby mezi Čechy a Slováky jsou také velice časté, zjistěte si, jak je to na Slovensku s volnem na svatbu

Případně si tento jeden den volna můžete vybrat samozřejmě i někdy jindy, je však nutné prokázat, že si volno berete kvůli záležitostem spojenými se svatbou. Můžete se jednat třeba o vyřizování dokladů nutných ke svatbě a podobně. Někteří zaměstnavatelé vyžadují potvrzení o tom, že jste řešili věci ke svatbě, to můžete získat třeba potvrzením z úřadu, kde jste byli.

Využijte volno i na zkoušku svatebního účesu!

Rodiče a děti snoubenců

Pracovní volno na svatbu je zařízeno také pro rodiče a děti snoubenců. Jestliže se svatba koná v sobotu, kdy nepracují, není důvod řešit zaměstnání. Jestliže však v sobotu běžně pracují, je třeba požádat si o volno. Rodiče snoubenců mají nárok na jeden den proplaceného volna. Volno musí dostat také děti snoubenců, není však proplaceno. Jedná se tedy o neplacené volno.

Svatba v pracovní den

Jestliže jste si ke konání svatby vybrali pracovní den, pak máte ze zákona nárok na volno v den svatebního obřadu. Tento jeden den je zaměstnavatel povinný proplatit. Kromě toho máte nárok na další den volna, který má souvislost se svatbou. Za ten už však náhradu mzdy nedostanete. Záleží tedy jen na vás, zda se rozhodnete pro neplacený den volna, abyste mohli něco zařídit, anebo si raději svatbu zařídíte v nepracovní den.

Pro rodiče a děti snoubenců platí stejná pravidla jako výše, pracovní volno rodičů je proplacené, děti však mohou využít pouze neplacené volno.

Ačkoliv svatba rozhodně není pouze o snoubencích, jejich rodičích či dětech, zákon s žádným volnem pro ostatní svatebčany nepočítá. Proto je nejčastější volbou pro konání svatby sobota. Záleží tedy jen na vašem plánování, jak si vše zařídíte. I jeden den volna navíc může s přípravami pomoci. Pokud si však chcete svatbu užít naplno a nestresovat se, nejlepší volbou zůstává vzít si více dnů dovolené.