Tradice na svatbě

Tradice na svatbě nejsou žádným moderním výmyslem, naopak mívají již dlouholetou tradici, a hlavně svůj jedinečný význam. Právě symbolika těchto zvyklostí přiměje většinu lidí zakomponovat tyto zvyky do jejich svatebního dne. Tradice jsou mnohdy dodržovány v rodinách po mnoho generací, třeba i vy máte nějakou typickou pro svou rodinu.

Chomout

Často se po svatebním obřadu můžete setkat s nasazováním koňského chomoutu. Přátelé tak ženichovi ukazují, k čemu se to svatbou zavázal, a že manželství může být opravdu těžké, pokud manželé nespojí své síly. Někdy je tento zvyk nahrazován přivázáním železné koule k ženichově noze. Ten pak musí předvést svoji šikovnost, jelikož má za úkol tupou pilkou na železo přepilovat zámek. Jeho žena by ho přitom měla podporovat.

Závoj

Závoj dříve symbolizoval neposkvrněnost nevěsty, z toho důvodu se sundával až na konci obřadu. Navíc sloužil také jako ochrana před zlými duchy, ti totiž údajně pronikali do těla nosem člověka. Kromě toho je s tím však spojena ještě další tradice na svatbě. V některých regionech totiž nevěsta na konci dne se zavázanýma očima nasadí svůj závoj svobodné dívce. Ta by se pak měla stát také nevěstou. Tato tradice je obvykle brána jako zábava na svatbu.

Zametání střepů aneb nejoblíbenější tradice na svatbě

Rozbití talíře je poměrně častá a oblíbená tradice na svatbě. Dříve k tomu docházelo před vchodem do domu, případně uvnitř, dnes už je to však spíše starostí personálu restaurace, kde se pořádá hostina. Jednotlivé střepy jsou považovány za symbol štěstí. Kromě toho hluk, který rozbíjení talíře doprovází, údajně odhání zlé duchy, kteří by mohli škodit nově vzniklému manželství. Úklid střepů by měl být vždy společným úkonem pro ženicha s nevěstou. Mnohdy je to bráno také jako symbolika společného řešení problémů, či domácích prací. Novomanželé tedy musí ukázat, že problémy dokážou překonat.

Věnčení

Tato tradice sahá do dávné historie, tehdy totiž svatebčané nosili na hlavách věnce. To se do dnešní doby v této podobě nedochovalo, avšak souvisí s tím označování pomocí myrt či jiných rostlin. Původně tradice věnčení vznikla hlavně kvůli nevěstě, věnec byl totiž symbolem její ctnosti a čistoty. Souvisel s tím rituál, kdy dívky zaplétaly nevěstě vlasy, vplétaly mašle a na závěr přišel zelený věnec, který měl představovat lásku a věrnost.

Počasí

Různé počasí na vaší svatbě může také předeslat, jak vaše manželství bude vypadat. Sníh je považován za znak požehnání a bohatství, déšť znamená, že padá štěstí. Naopak bouřka značí hádky v manželství. Jasný den předesílá radostný společný život. Slunce je symbolem manželství bez jediného mraku.

Svatba je sama o sobě velmi výjimečný den, navíc ji však provází mnoho různých tradic. Další z tradičních věcí mohou být i svatební vývazky s myrtou. Najít se jich dá opravdu mnoho, některé z nich přitom mají dlouhou historii.

5 odpovědí na “Tradice na svatbě”

  1. Pingback: Svatební řeč -
  2. Pingback: Únos nevěsty -
  3. Pingback: Výročí svatby -

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *