Svatební ulička: Jak ji vyzdobit a čím zasypat novomanžele?

Se svatbou se pojí celá řada tradic, mnoho z nich s oblibou přetrvává do dnešní doby. Jednou z nich je takzvaný špalír, novomanželé procházejí uličkou tvořenou svatebními hosty. Často je tato tradice obohacena o další drobnosti, které dělají tento zážitek ještě lepší. Jak má taková svatební ulička tedy správně vypadat?

Svatební špalír

Svatební špalír je tvořena dvěma řadami lidí, kteří novomanželům mají lemovat cestu. V podstatě se jedná o symbol pro jejich cestu společným životem v budoucnu.

  • Dle tradice totiž úspěšný průchod novomanželů špalírem až na konec znamená také úspěšný manželský život.
  • Někdy svatebčané vytváří v uličce určité překážky, jelikož budoucí soužití novomanželů mohou potkat komplikace.
  • Hosté navíc pro štěstí na novomanžele hází například rýži, ovšem najít lze i jiné možnosti.

Jakmile nevěsta s ženichem dojdou na konec uličky ke svatebnímu oltáři, tato tradice je úspěšně dokonána a čeká je šťastný společný život.

Pravidla pro organizaci

Správné uspořádání špalíru má svá určitá pravidla. Aby byla organizace jednodušší, hodí se dodržovat vstup do svatebních prostor v určitém pořadí. Usnadňuje to tak obsazení všech podstatných míst a zkracuje to potřebný čas. Ve výsledku však záleží pouze na vás, jak si vše přizpůsobíte podle stylu vlastní svatby a potřeb. Nejčastěji jako první vchází nevěsta a její otec, následuje ženich se svou matkou. Následně by v pořadí měla být matka nevěsty a otec ženicha následování svědky a družičkami. Poté je řada na ostatních příbuzných, v závěru pak přichází zbytek hostů.

ulička k obřadu

V některých případech je špalír tvořen tak, že hosté nejprve vytvoří uličku, kterou následně svatebčané mohou projít. V takovém případě nejdříve přichází ženich a jeho matka, poté svědkové, družičky a naposledy nevěsta se svým otcem.

Svatební ulička může být někdy hodně úzká, všichni hosté tak musí dávat pozor hlavně na šaty nevěsty!

Odchod z prostor

Aby byla celá událost dobře organizovaná, hodí se určit daná pravidla i pro odchod ze svatebních prostor. Nejčastěji jako první odchází novomanželský pár, za ním matka ženicha a otec nevěsty. Ty následují družičky, svědkové s partnery a poté ostatní svatebčané. Nabízí se však i další řešení.

Druhou možností je zvolit opačné pořadí, to je využíváno hlavně v případech, kdy svatebčané staví pro nevěstu a ženicha slavobránu.

svatební ulička a rýže

Vhodné prvky pro špalír

Jak již bylo zmíněno, ve špalíru je často házena rýže, která má symbolizovat štěstí pro novomanžele. Dříve byly namísto rýže používány i jiné věci, například ořechy, bonbony či třeba čočka. Dnešní doba však přináší mnohem více možností. Jestliže však svatbu pořádáte ve vnitřních prostorách, vždy se nejprve ujistěte, zda je možné něco házet, pokud máte svatbu v kostele, bude průchod uličkou podstatně komornější.

Náš tip: Případnou alternativou je často také bublifuk, ten nezanechává nepořádek.

Jestliže si však chcete užít barevné a veselé ozdoby, zvolte konfety či stužky. Ty jsou působivé a rozvíří atmosféru. Případně jsou používány také okvětní lístky, ideálně z květin, které jsou obsaženy ve svatební kytici.

Organizátor průvodu

Jestliže chcete mít na své svatbě špalír, najděte si s dostatečným předstihem někoho, kdo se postará o jeho organizaci. Ženich s nevěstou si totiž mohou naplánovat, jak chtějí, aby špalír probíhal, ovšem ve svatební den už nebudou mít prostor pro pořádání a uspořádání hostů. Proto se hodí mít po ruce někoho, kdo se o to postará.

Nejčastěji je špalír organizován svědkem či přímo svatebním koordinátorem. Jestliže si nevíte rady, jak vše uspořádat, může vám poradit matrikář, který má již mnoho zkušeností.

Praktické tipy navíc může mít také fotograf, neváhejte si proto říci o pomoc.

Možností, jak má vypadat správná svatební ulička, je celá řada, proto je třeba vybrat si to nejlepší řešení podle podmínek a možností, které máte. Rozhodně se jedná o krásnou tradici, kterou si užijí novomanželé i svatebčané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *