Svatební řeč oddávajícího můžete přizpůsobit svým představám

Jednou z oblíbených svatebních tradic je řeč oddávajícího. Záleží ovšem na tom, jaký druh svatby si vyberete. U té církevní totiž není možné svatební řeč pozměnit, zatímco při civilní svatbě se můžete na její podobě domluvit. Můžete si ji tak přizpůsobit, jestliže máte nějaká speciální přání.

Domluva na svatební řeči

Většina oddávajících má připravenou svou vlastní řeč, kterou na svatbách pronášejí. Dokonce většina párů nechává její podobu zcela na oddávajícím. To však není u civilních svateb pravidlem. Není totiž problém se s oddávajícím domluvit na úpravě či zcela vlastní svatební řeči. Záleží tak jen na vás, pro co se rozhodnete. Vzhledem k tomu, že není přesně určeno, jak řeč musí vypadat, máte poměrně volnou ruku.

Svatební řeč oddávajícího

Každý z oddávajících má většinou sepsanou svou vlastní verzi řeči, kterou přednáší na každé svatbě. Samozřejmě můžete požádat o to, abyste její obsah znali ještě před svatbou. Poté záleží na vás, zda ji odsouhlasíte, nebo budete chtít nějaké úpravy. Ovšem oddávající má svou řeč skvěle připravenou a naučenou, navíc je ověřena již mnoha předchozími svatbami. Nemusíte se proto bát, že byste snad byli zklamaní či nespokojení.

Psaní vlastní svatební řeči

Pro některé páry nemusí být připravená řeč oddávajícího vhodnou volbou. Jestliže tedy raději toužíte po něčem originálním, můžete si sepsat vlastní svatební řeč. Je však třeba myslet na několik základních pravidel.

  • Tím nejdůležitějším je vybrat přiměřenou délku řeči.
  • Samozřejmě nestačí jen pár strohých vět, ovšem zároveň není vhodné sepisovat několik stránek.
  • Stačí jen několik výstižných vět, ve kterých vyjádříte vše důležité.
  • Základem řeči většinou bývá přání do života novomanželů.

Mnohdy jsou zmiňovány plusy a také mínusy, které na vás čekají při vstupu do manželství. Chybět by pak nemělo přání, aby pár všechny nástrahy společně zvládl. Ve svatební řeči byste neměli zapomenout ani na rodiče snoubenců. I pro ně je to totiž důležitý den a mnohdy se na něm výrazně podílí. Je proto vhodné zařadit také pár děkovných vět.

Svatební řeč a její vhodné zpracování

Samozřejmě záleží jen na vás, jak svatební řeč zpracujete. Zda toužíte po originalitě a vtipném podání, nebo zůstanete raději konzervativní. Vzhledem k tomu, že svatba je významná událost, hodí se humor omezit. Vtipy přenechte raději pro proslovy hostů. Svatební řeč by měla být spíše vážná a věcná. Jestli ji chcete odlehčit, volte slova opatrně a s humorem to nepřehánějte.

Mnoho snoubenců ponechává formu svatební řeči zcela na oddávajícím. Nemusíte se tak bát, že byste výběrem slov šlápli vedle. Jestliže však toužíte po netradičním projevu, s většinou oddávajících není problém domluvit se na vlastním obsahu řeči. Stejným oříškem může být také proslov na svatbě, buďte připraveni!