Svatební proslov: Použít vzor, nebo mluvit „z patra“?

Svatební proslov by neměl chybět na žádné svatbě. Jestliže jste tedy byli požádáni o projev, je třeba se na něj dobře připravit. Ačkoliv někdo není zrovna řečník, s trochou cviku zvládnete připravit skvělou řeč. Často se jedná o dojemnou chvíli, mnohdy jsou však do proslovu zařazeny i vtipné zážitky. A na tu je potřeba se připravit. Pokud pro svůj svatební proslov vzor potřebujete, máme pro vás nějaké tipy.

Otec nevěsty

Jedním z těch, kdo by měli na svatbě mít proslov, je rozhodně otec nevěsty. Obsah vaší řeči vždy záleží na vás, ovšem nabízí se několik doporučení, co by ve vašem projevu nemělo chybět. Jen stěží lze najít vhodný přesný vzor, jelikož řeč by měla být individuální a přizpůsobená pro novomanžle a hosty. Proto se snažte sestavit několik vlastních vět.

  • V proslovu otce nevěsty by nemělo chybět přivítání hostů.
  • Většinou je součástí také pochvala nevěsty, jedná se totiž o jeho dceru, na kterou je pyšný a společně se těší z tohoto dne.
  • Samozřejmě můžete přidat i vtipnou část, mohou to být zážitky z dětství. Volte však s rozumem, účelem rozhodně není nevěstu zostudit, vybírejte proto spíše milé a zábavné příhody.

Kromě toho se hodí také přivítat ženicha do rodiny a popřát novomanželům vše nejlepší do manželského soužití. Rozsah nemusí být zrovna dlouhý, proslov totiž bude mít více hostů. Myslete proto na to, aby se hosté nezačali nudit.

Proslov ženicha

Velmi důležitý je také proslov ženicha. Ten by měl ve svém projevu hlavně poděkovat rodičům, jelikož právě oni ho s láskou vychovali a připravili na dospělý život. Stejně tak se hodí poděkování rodičům nevěsty, zejména za to, že vychovali tak skvělou ženu a svolili k jejich sňatku.

S děkováním se rozhodně ještě nekončí – je totiž dobré poděkovat také svatebčanům, že dorazili na tuto významnou událost a přinesli dary. Součástí projevu je mnohdy také přípitek pro družičky, při kterém jim poděkuje za jejich práci v tento den.

Následuje většinou představení svědků, jelikož jejich řeč by měla následovat.

Svědci a svědkyně

Nejčastěji další proslov pronáší svědek ženicha, ovšem ke slovu se rozhodně může dostat i svědkyně či svědek nevěsty. Tato řeč mnohdy bývá nejvtipnější, jelikož je zde prostor pro spoustu společných vtipných historek. Svědek by měl poděkovat ženichovi za to, že do něj vložil důvěru pro tento den.

Mnohdy se totiž jedná o blízkého člověka, ať už je to sourozenec, či nejlepší přítel. Tento člověk by měl novomanžele dobře znát, aby jeho řeč byla přiléhavá. Nebojte se jako svědek zakomponovat vyprávění o vašich společných zážitcích s ženichem či nevěstou. Právě v této chvíli je nejlepší moment pro nastolení uvolněné atmosféry.

Jak na to?

Ačkoliv nelze napsat univerzální vzor pro svatební řeč, hodí se znát několik tipů. Příprava řeči záleží hlavně na vás, ovšem hodí se rady ohledně toho, jak svou řeč přednést. Někteří z nás s projevy nemají problém a dokážou mluvit přirozeně, někdo však naopak není nadšen z představy mluvit před tolika lidmi. Dá se na to však dobře připravit, byla by totiž škoda odmítnout poctu od novomanželů v podobě proslovu.

Není dobré učit se řeč nazpaměť slovo od slova, ve stresu byste ji totiž mohli zapomenout.

Snažte se proto shrnout si proslov na papír pouze do pár důležitých bodů, které vám poté pomohou, a zapamatujte si tuto osnovu. Vždycky se ale najde někdo, kdo na svatební proslov vzor nepotřebuje a vše dá „z patra“. Takovým gratulujeme.

Náš tip: Jestliže máte opravdu velkou trému, nebojte se vzít si pomocný papír s sebou. Sepsat výstižnou a elegantní řeč není hračka, ovšem rozhodně se toho nemusíte bát. Snažte se zůstat sami sebou, obzvláště pokud svatba není příliš formální, nabízí se dostatek prostoru pro improvizaci. Používejte proto svá slova a formulace, takovýto proslov vyzní rozhodně lépe, než pokud byste vzali obecný vzor.

Jedna odpověď na “Svatební proslov: Použít vzor, nebo mluvit „z patra“?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *