Svatební oblouk

Místo, kde si řeknete své „ano“ si budete pamatovat až do konce svého života. Budete se na něj rádi vracet a fotky ze svatebního dne vám budou obřad připomínat ještě dlouho potom. K samotnému obřadu potřebujete pouze oddávajícího a svědky, ale aby vše perfektně vypadalo, je dobré, abyste měli i slavobránu. Těch je celá řada, ale manželství asi nejvíce vystihuje svatební oblouk. Víte proč?

Co je svatební oblouk?

Svatební oblouk je kruhová slavobrána, která je umístěna během obřadu v místě, kde stojí oddávající a čelem k němu novomanželé. Kruhový tvar je pro mnohé právě symbolem manželství, protože slib oddanosti a věrnosti by měl být nekonečný a také si po obřadu novomanželé mění své svatební prsteny. Taktéž kruhové. Jedná se o velice elegantní a čistý tvar, bez jakýchkoli ostrých rohů a úhlů. Samozřejmě, nemusí vyhovovat všem novomanželům. Pokud byste raději zvolili jiný tvar slavobrány, není problém. My se ale dnes budeme věnovat právě svatebním obloukům.

Proč si vybrat obloukovou slavobránu?

Většina nevěst má přání, aby svatba byla co nejvíce elegantní a estetická. K tomu je potřeba zvolit vhodnou a decentní výzdobu svatby, která bude korespondovat s celkovým stylem svatební dne.

Dominantou většiny obřadů je pak právě slavobrána. Většinou jde o největší objekt, který přitahuje pozornost všech očí, ale také fotografa. A pokud chcete, aby vaše svatba eleganci nepostrádala, určitě na svatební oblouky narazíte a budete zvažovat, kterému dáte šanci.

I když se to nemusí na první pohled zdát, každá kruhová slavobrána nemusí vypadat stejně. Může být vyrobena ze dřeva, či kovu, ale také pouze z květinového pásu, kruh může být uzavřený, nebo uzavřený a co se týče barev, tak zde si také s výběrem užijete.

Náš tip: Pokud se ženich řadí vzrůstem mezi vyšší jedince, vždycky si zjistěte, jakou má svatební oblouk výšku!

Jak zdobit svatební oblouky?

Výzdoba svatebního oblouku by se vždy měla odvíjet od celkového stylu svatby. Mezi nejčastější prvky, které se k jeho ozdobení používají, patří samozřejmě květiny a pak také nejrůznější látky. Jak to ale udělat, aby vše vypadalo opravdu dokonale?

Kruh je dokonale symetrický objekt. Na tom se musíme shodnout. Kde už ale shoda být nemusí, je to, jak svatební oblouky zdobit. Podle nás je nejlepší je zdobit právě tak, aby květinová výzdoba, popřípadě látka, nebyla umístěna symetricky po obou stranách oblouku. Když nazdobíte jen jednu stranu oblouku, pomůže to k tomu, že vynikne jeho tvar. Navíc, když budou květiny na oblouky příliš husté a z obou stran, bude pro fotografa podstatně těžší vás zachytit.

Dalším prvkem k použití jsou právě látky. Nejčastěji se jedná o organzu, případně další lehké pruhy látek. Ty jsou většinou v klasické bílé barvě, která je pro svatbu typická. I zde se přikláníme k tomu, aby byly umístěny asymetricky.

Posledním prvkem, který vám může pomoct dozdobit svatební uličku, jsou poté zápichy. Ty se umisťují do svatební uličky a vymezují tak cestu, kudy půjdete k oltáři.

svatební zápich

Pár minut slávy u obřadu a konec?

Má ale svatební oblouk nějaké další využití, nebo po samotném obřadu jsou jeho okamžiky sečteny? To záleží na vás. Variant, jak ho využít i dále je podle nás několik

Tou první může být jeho použití ve fotokoutku. V takovém případě vám může oblouk posloužit jako nosič na pozadí ve fotokoutku, nebo být ústředním motivem. Pokud se rozhodnete si zapůjčit polaroid na svatbu, určitě doporučujeme vytvořit jedno místo, kde se budou hosté fotit. Samozřejmě se vám rozprchnou, ale rekvizity a foťáky se musí někam vracet.

Druhou možností je přesunutí svatebního oblouku za místa, kde u svatební tabule budou sedět novomanželé. To doporučujeme zejména v případě, kdy novomanželé sedí v čele stolu a všichni na ně dobře vidí. Vytvoříte tak za nimi pěkný prvek, který bude obřad připomínat.

Inspirace?

Potřebujete načerpat inspiraci k tomu, jak si poradit se svatebním obloukem a jestli je to ta správná volba pro vás? Nejlepší možností je asi navštívit Pinterest, tam na vás čeká tuna inspriace!. Kdybyste si přece jen nebyli jisti, klidně nám napište a zkusíme vám poradit!