Svatební harmonogram – Zvolte ideální načasování!

Naplánovat kompletně celý svatební den od samotných příprav, přes příjezd hostů, krájení dortu, až po večerní párty vyžaduje pečlivou přípravu. Musíte dobře promyslet, jak si svatební den představujete a jaké věci třeba nemůžete ovlivnit. Připravit ideální svatební harmonogram znamená pro každou nevěstu něco jiného, ale je dobré vědět, jaké informace k jeho vytvoření budete potřebovat a jaké věci zvážit.

Co (ne)ovlivníte?

První bod je pro plánování zcela klíčový a je možné o něm říct, že často nebudete mít šanci ho ovlivnit. Při plánování svatby jako takové je vždy rozhodující místo svatby a také termín. Jakmile rozlousknete tento oříšek, je nutné kontaktovat radnici příslušné obce a zeptat se, jestli je možné být v tomto termínu a na tomto místě oddáni.

Na tom, jak moc budete schopni vyjednávat o termínu svatby a konkrétním čase obřadu záleží samozřejmě i následná příprava svatebního harmonogramu. Pokud plánujete svatbu s opravdu velkým předstihem, tak by to neměl mít problém. Pokud ale necháváte přípravy na poslední chvíli, je možné, že nebudete muset měnit jen čas obřadu, ale možná nebude místo pro obřad ani ve vámi vybraný den svatby.

Náš tip: HNED poté, co vyberete místo svatby zavolejte na radnici a zeptejte se, jakým způsobem oddávají. Někde dělají obřady například jen dopoledne.

Čas obřadu a všechno ostatní

Dokud nebudete znát přesný čas samotného obřadu, tak svatební harmonogram nemáte šanci připravit. Záleží jenom na vás, jaký čas preferujete, a záleží to na spoustě proměnných. Odkud hosté pojedou, v jakém ročním období svatba bude, kdy se chcete fotit a podobně.

Obecně platí, že dříve se obřady konaly hned dopoledne, ale poslední dobou stále více přichází do módy odpolední až večerní obřady. Má to svoje dobré důvody a to především z pohledu novomanželů. Pokud uspořádáte odpolední obřad, většina hostů se naobědvá sama a vy tak budete mít menší náklady spojené s rautem. Ano, noční zábava se může sice protáhnout, ale pravděpodobně to nebude o tolik, jako kdybyste měli obřad před obědem.

Odpověď na otázku, jestli mít obřad dopoledne nebo odpoledne, ale stále častěji vyhrává druhá možnost

Přípravy a přípravy nevěsty

Jak se svatební den dělí a jaké je to z pohledu novomanželů? Asi největším mezníkem ve svatebním dni je samotný obřad. Před ním je většinou nervozita, pobíhání všech kolem a také napětí z toho, jak bude vypadat nevěsta. Po obřadě začíná bujařejší část oslav a zábava se rozbíhá na plné otáčky.

Náš tip: Pokud nejste ranní ptáčata, určitě neplánujte svatební den tak, abyste museli vstávat v 5.

Co je ale praktičtější pro novomanžele a hlavně tedy nevěstu? Pokud budete mít obřad už v 10 hodin, připravte se na to, že ve svatební den už nestihnete doladit žádné detaily. Pokud budete chtít, aby se o vás ve svatební den postarala vizážistka a kadeřnice, budete si muset pravděpodobně také přivstat. Naopak odpolední obřad vám dodá ten luxus, že budete mít více prostoru k tomu, abyste nemusela nikam spěchat a užila si tak poslední okamžiky příprav na obřad.

svatební přípravy

Kdo musí svatební harmonogram řídit?

Svatební harmonogram by měl mít také někoho, kdo bude dohlížet na jeho plnění. Je na zvážení každého z novomanželů, jak moc se chtějí řídit psaným řádem, ale nějaký základní smysl by mít měl. Pokud budete mít připravené nějaké svatební hry, rozbíjení talířů nebo jiné svatební tradice, nebo například tombolu či novomanželský kvíz, je dobré, aby všichni věděli, kdy se bude odehrávat.

Ve svatební den by to ale neměl být nikdo z novomanželů, kdo bude hlídat čas, aby vše běželo jak má. Tuto roli by měl převzít buď někdo ze svědků, nebo například svatební DJ.