Svatba v kostele: Víte, co vše je potřeba splnit?

Svatba v kostele má jedinečnou atmosféru. Toto prostředí má totiž své kouzlo a svatba v něm je jedinečná. Díky tomu je kostel oblíbeným místem pro konání svatby. Jestliže je i vaším vysněným místem, je třeba připravit se na pravidla a náležitosti pro organizaci svatby v kostele.

Pravidla svatby v kostele

Svatba v kostele je především určena pro katolíky.

 1. Jeden ze snoubenců musí být pokřtěným katolíkem. V takovém případě je třeba požádat biskupství o dispens – povolení pro uzavření manželství s nekatolíkem. S tímto zařizováním vám pomůže oddávající kněz, který má dostatek zkušeností.
 • Druhým pravidlem pro svatbu kostele je, že se musí jednat o váš první sňatek. Vstup do druhého manželství je totiž povolen pouze v případě, že se jedná o vdovu či vdovce. Existuje zde však výjimka pro lidi, jejichž manželství je podle církevního práva neplatné.
 • Třetím předpokladem pro svatbu v kostele je vaše osobní víra, přičemž musíte být rozhodnutí v ní vychovávat také své děti.
 • Posledním pravidlem je absolvování přípravy na manželství. S tou je nejlepší začít zhruba rok před uzavřením sňatku. Během této doby se s vámi bude setkávat odpovědný kněz, který vás bude oddávat. Probere s vámi různá manželská a věroučná témata.

Tato pravidla neplatí pro svědky, jelikož ti se k ničemu nezavazují. Bude jim tedy stačit pouze občanský průkaz a potvrzení předem určených slov.

Svatba v kostele má svoje specifika, ale stejně tak si po ní budete muset změnit doklady po svatbě!

Svatba pro nevěřící

Někteří lidé touží po svatbě v kostele i přesto, že jsou nevěřící. Přeci jen kostel je místem s jedinečnou atmosférou, díky které si užijete velkolepou svatbu. Jestliže jste nevěřící, bohužel nemůžete uzavřít sňatek v katolickém kostele. Pokud však svatbu nechcete na úřadě či běžně dostupném svatebním místě, nabízí se ještě odsvěcený kostel či kaple. Oddávajícím tedy nebude kněz, nýbrž jiná kompetentní osoba pro civilní sňatky.

Nejedná se tak o církevní sňatek, ovšem prostředí a atmosféry kostela si můžete užít dosyta.

církevní svatba

Potřebné dokumenty

Jestliže chcete vstoupit do církevního sňatku, je třeba doložit několik dokumentů. Počítejte proto s tím, že zařizování takovéto svatby je o něco složitější.

Pro církevní matriku budete potřebovat tyto dokumenty:

 • fotokopie občanských průkazů snoubenců,
 • fotokopie rodných listů snoubenců,
 • potvrzení o absolvování přípravy na manželství,
 • potvrzení o křtu snoubenců (výpis nesmí být starší než tři měsíce),
 • osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství (ne starší než šest měsíců),
 • údaje o svědcích (jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo),
 • zápis žádosti o církevní sňatek (obvykle vyplňován společně s knězem),
 • u vdovy či vdovce je potřebná fotokopie úmrtního listu manžela či manželky.

Potřebovat budete také několik dokumentů pro svatební matriku:

 • občanské průkazy,
 • rodné listy,
 • vyplněný formulář k uzavření manželství,
 • případně rodný list dítěte,
 • u vdovy či vdovce fotokopii úmrtního listu manžela či manželky.

Na matrice je také nutné sepsat žádost o vydání Osvědčení o právní způsobilosti, jedná se v podstatě o potvrzení, že můžete uzavřít sňatek před registrovanou církví. Po svatebním obřadu poté dostanete potvrzení o uzavření církevního sňatku.

Cena svatby

A jak je to s cenou? Platí se svatba v kostele? Jestliže se jedná o církevní sňatek, není určena či požadována konkrétní cena. I přesto se však hodí dát příspěvek jako dar farnosti. Většinou se jedná o několik stovek až tisíců korun. U civilní svatby je to však jinak, za obřad je třeba zaplatit. Cena se odvíjí od atraktivity a vytíženosti daného kostela, počítejte s cenou od 3000 do 20000 Kč.

Svatbu v kostele provází velké množství starostí a nutností, které je třeba vyřídit. Jestliže chcete vstoupit do civilního sňatku, je třeba najít kostel, ve kterém je to možné. Rozhodně to však není problém, prostory kostela pro svatbu můžete využít i jako nevěřící.

výzdoba v kostele

Výzdoba v kostele

Pokud se rozhodnete pro církevní obřad, tak už je vám nejspíše jasné, že je potřeba splnit určité náležitosti a také přizpůsobit výzdobu svatby danému místu. Svatba v kostele by zkrátka neměla být tak zdobená, jako svatba civilní, určitě je možné ale použít nejrůznější květiny a drobné dekorace, především na vyzdobení svatební uličky.

2 odpovědi na “Svatba v kostele: Víte, co vše je potřeba splnit?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *