Slavobrána na svatbu

Říká se, že pokrok nezastavíš a u svateb to platí stejně tak. Jeden z hlavních dekoračních prvků se dříve používal za úplně jiným účelem, ale dnes si bez něj nedokáže představit obřad téměř žádná nevěsta. Slavobrána na svatbu je nyní často tou hlavní dekorací, u které mají novomanželské páry nejvíce vzpomínek a fotografií. Doufáme, že ji budete mít na svatbě i vy.

Proč a kde se vlastně používá?

Budeme se nyní věnovat tomu, jak to se slavobranami funguje dnes. Slavobrána je z 99 procent umístěna tam, kde si ženich s nevěstou řeknou své „ano“, vymění si prstýnky a poprvé se políbí jako manželé. Kdy, kde a proč se slavobrána dostala ze svého původního místa až na samotnou svatbu, to bohužel nevíme a asi vám to ani nikdo nepoví. Už je to zkrátka tak.

A proč se používá? Kolem toho se vedou také značné spory. Nejpravděpodobnější jsou dvě varianty. První může být, že jde o jakýsi oltář, tedy odkaz na původní církevní svatební obřady. Druhá varianta, podstatně ateističtější, je, že slavobrána zkrátka dobře vypadá.

Jaké tvary může slavobrána na svatbu mít?

Jaký tvar tedy může slavobrána mít? Prakticky jakýkoli, který obstojí jako stojací konstrukce. Nejčastějším tvarem je klasický obdélník, který má z podstaty svého tvaru nejlepší stabilitu, ale stále častěji se můžete setkat se tvary méně obvyklými, ale o to hezčími.

V naší nabídce už pro vás máme k dispozici dvě slavobrány šestiúhelníkového tvaru, takzvané hexagony. Můžete zvolit také poloviční počet stran a vybrat trojúhelníkovou konstrukci, zvanou triangl. Co bude následovat? Samozřejmě kruhová slavobrána, klasický obdélník a další, které si zatím necháme pro sebe!

Slavobrána hexagon na svatbu

Z čeho je slavobrána nejčastěji vyrobena?

Vzhledem k tomu, že slavobrána musí být pevná a spolehlivá, aby neudělala více škody, než užitku, používá se především dřevo, či nějaký lehký kov. Konstrukcí mohou být buďto pevné, nebo naopak rozkládací, takže vám nebude muset dělat starosti jejich přeprava.

I když materiál zůstává stále stejný, za zmínku stojí určitě i méně obvyklé slavobrány, které jsou vyrobené buď z rámu starých dveří, popřípadě přímo z březových větví.

Kombinace slavobrány a dalších dekoraci na svatbu

Slavobrána je při obřadu bezpochyby dominantní prvek. Od toho by se měly odvíjet další zvolené dekorace, které v místě, kde je slavobrána umístěna, budou použity. Jedná se tak zejména o židle, které jsou na tento okamžik připraveny a například zápichy nesoucí květinovou ozdobu. Samotná květinová ozdoba je pak pro vylepšení slavobrány dokonalá.

slavobrána na noční svatbu

Slavobrány, tradice a umístění

A jak to tedy se slavobranami bylo dříve? V minulosti se tato konstrukce používala především na vesnicích a stavěla se buďto v blízkosti domu nevěsty, nebo u domu, kam šli novomanželé nově bydlet. Byla to jakási slavnostní brána, která měla novomanžele uvítat v jejich novém domově, a zároveň také touto konstrukcí oznámili celé vesnici novinu o svatbě. Jednou za čas si můžete takových bran všimnout i dnes, ale obecně platí, že se slavobrána přesunula na svatbu.

Inspirace

A kde brát inspiraci? Samozřejmě nejlepší jsou zkušenosti ostatních nevěst, zajímavé fotky slavobrány na noční svatbě můžete najít u nás, v partnerském Světýlkově a největší jistotou je, jako vždy, Pinterest!