Oblečení na svatbu: Jak se obléknout, pokud vyrážíte jako host?

Najít to správné oblečení na svatbu či jinou společenskou událost může být složité, obzvláště pokud vás trápí pocit, že ve svém šatníku nemůžete nic najít. Stačí se však držet základních pravidel pro událost jako je svatba, případně pak konkrétního dress codu, který je určen.

Šaty pro ženy

Samozřejmostí by mělo být, že bílá barva šatů je pro tento den vyhrazena pouze pro nevěstu. Proto se rozhodně nehodí volit bílé šaty jako host, mnohdy jsou nevhodně vnímány také světlé barvy jako je smetanová, krémová a podobně. Jestliže se nevěsta rozhodne pro netradiční barvu svatebních šatů, ať už to bude jakákoliv, je dobré nevolit pro sebe šaty ve stejné barvě.

  • Jestliže váháte, jaký odstín šatů zvolit, řiďte se dle toho, kdy se svatba koná.
  • Jestliže je totiž soustředěna hlavně do dopoledních a odpoledních hodin, volte spíše světlé šaty.
  • Pokud se však událost koná po 18. hodině, je dobré zvolit tmavší koktejlové šaty.
  • Dejte však pozor při velmi formálních svatbách, například na zámku, kam se hodí spíše dlouhé šaty.
  • Bílá barva by na svatbě měla patřit jen nevěstě

Černá barva může být pro někoho stále kontroverzní, nelze jí však upřít eleganci. Volte proto s rozvahou.

Jestliže vás nelákají šaty, můžete sáhnout po jiném elegantním oděvu. Oblíbené jsou overaly, které také mohou být společenské. Další možností je případně kostýmek.

Oblečení na svatbu pro pány

Muži to mají o něco jednodušší. Jestliže se jedná o běžnou svatbu s nepříliš formální atmosférou, pak se skvěle hodí běžný oblek. Jestliže je však událost velmi formální, zvolte raději smoking. Nejčastější volbou je černý oblek, jelikož je stálou klasikou. K němu volte černé boty a bílou košili. Jestliže chcete něco veselejšího, můžete si vybrat i jinou barvu košile ve světlém odstínu. Zejména v létě jsou pak oblíbené světlejší obleky, zejména hnědý oblek s hnědými botami.

Náš tip: Obléci si můžete samozřejmě i barevné obleky, v případě netradiční volby je však dobré zeptat se ženicha a nevěsty, zda se takovýto oděv na jejich svatbu hodí.

Přizpůsobte se

V podstatě nelze určit univerzální oblečení na svatbu, jelikož každá může být jiná. Je totiž rozdíl, zda vyrážíte na uvolněnou svatbu v přírodě, anebo na obřad do kostela. Na venkovní letní svatby se nemusíte bát ani veselejších barev a potisků, volte však jednoduché a elegantní modely, které nejsou příliš výrazné. Do přírody se navíc zrovna nehodí lodičky, lepší volbou tedy budou balerínky.

Namísto šatů můžete zvolit sukni s topem, přičemž sukně by měla sahat alespoň mírně nad kolena.

Dress code dle pozvánky

Každého, kdo si neví rady, co si obléct na svatbu, jistě potěší, pokud je na pozvánce uveden požadovaný dress code. Svatby nebývají tak formální, i přesto je však dobré vědět, jaké odění se očekává.

  1. Setkat se můžeme s pojmem semi-formal. V takovém případě se hodí pro pány oblek, dámy mohou volit šaty či kostýmek. Barvy volte podle doby konání akce.
  2. Druhou možností je coctail – v takovém případě by si ženy měly vzít koktejlky, pro muže je pak správnou volbou tmavý oblek.
  3. Formal dress code už vyžaduje určitá pravidla, svým způsobem se podobá Black Tie, může v něm však chybět například kravata.

Při Black Tie by si muž měl obléci smoking, žena pak velkou večerní v tmavých barvách.

Vzhledem k tomu, že požadavky na svatbách se mohou lišit, může být složité vybrat přiléhavé oblečení. Ačkoliv tato událost nemusí být zrovna formální, je třeba držet se společenského oděvu. Pokud se tedy budete držet základních pravidel, jistě neuděláte chybu. Dejte však pozor na to, zda ženich s nevěstou nemají specifické požadavky na oblečení. Ať už se jedná o formálnost, či třeba specifické barvy, aby hosté byli sladění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *