Kdo může být svědek na svatbě?

Když se řekne svatba, co si představíte? Ženy a dívky nejspíš krásné bílé šaty, v nichž by vypadaly jako princezny. Pánové pak hlavně svatební hostinu s výborným jídlem a pitím. Svatba je kromě hostiny a veselí především právním aktem, který vytváří dobrovolný partnerský svazek, jenž má svá práva a také povinnosti. Aby mohlo manželství vzniknout, je třeba mít mimo jiné zajištěny také svědky svatebního obřadu. Kdo může být svědek na svatbě?

Když chcete mít papír na svůj vztah

Moderní doba přinesla i jiný náhled na manželství. Existuje velké procento lidí, kteří spolu žijí a vychovávají děti jako druh a družka. Přesto se stále najdou dvojice, co do manželství vstupují a které manželský svazek považují za důležitý. Jeho účelem je zejména vzájemná pomoc a podpora partnerů, založení rodiny a výchova dětí. K tomu, aby mohlo manželství vzniknout, je třeba splnit určité podmínky a zajistit svědky, kteří dosvědčí svatební obřad a společně s novomanželi se podepisují do zápisu o uzavření manželství.

Kdo může být svědek na svatbě?

K tomu, abyste mohli svědčit na svatbě, musíte být plnoletí, být svéprávnou osobou a mít platný doklad totožnosti (občanský průkaz, v případě cizinců pak platný pas). Počet svědků na svatbě je dva – jednoho svědka má nevěsta, druhého ženich. Svědkem může být i cizinec. Zde ovšem platí, že musí rozumět česky. Případně lze zajistit tlumočníka.

Jaká platí pravidla pro výběr svědků?

Kromě výše zmíněných podmínek, které musí svatební svědek splňovat, již neexistují žádná jiná pravidla, která by přikazovala, kdo může být svědkem na svatbě. Klidně vám může svědčit sourozenec, rodič, vaše vlastní děti nebo zcela cizí člověk, kterého jste právě potkali na ulici. Vzhledem k tomu, že svatba bývá významným životním mezníkem, je podstatné výběr svědka neponechat náhodě.

V tuzemsku je navíc zvykem, že svědek nevěsty často pomáhá s přípravou svatební oslavy, s výběrem šatů, tudíž by se mělo jednat o osobu, ke které má nevěsta důvěru a o které ví, že je na ni spolehnutí.

Klidně může být svědkem nevěsty muž, a naopak ženichovi může svědčit žena. Ženichův svědek má obvykle na starosti snubní prsteny, na něž dává pozor až do samého slavnostního slibu novomanželů.

Svědkové také zajišťují svatební proslov při přípitku na svatební hostině a starají se o to, aby se hosté dobře bavili. Co se týká oblečení svědků, neměli by v žádném případě zastínit samotnou nevěstu nebo ženicha. Ideálně by měli být sladěni s barvou svatby, kterou vybrala nevěsta.

Být svědkem na svatbě je poctou, protože se jedná o jednu z nejdůležitějších rolí při svatebním obřadu, kdy stojíte nejblíže novomanželům, možná i u naší slavobrány. Zároveň je to role odpovědná.

5 odpovědí na “Kdo může být svědek na svatbě?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *