Dresscode na svatbu, umíte si poradit s rolí svatebčana?

Svatba je významnou společenskou událostí. A jako taková vyžaduje i vhodné oblečení. Víte, jak se vyznat v tom, co se píše na pozvánce a jak si poradit, když žádnou nedostanete? Většina společenských událostí má nepsaná pravidla k tomu, jak se na takovou událost obléct. Dresscode na svatbu není rozhodně výjimkou.

Dresscode na svatbu vždy podle novomanželů!

Nejprve je nutné si uvědomit, jaké je přání snoubenců. To je nad veškerá společenská pravidla. Jsou budoucí manželé vyznavači temného gothic stylu, prvorepublikové módy nebo uvolněného boho stylu? To Vám přesně určí, jaké šaty si vzít na svatbu jako host.

Jakožto host byste se tomu měli přizpůsobit. Podobně to platí i pro případné přání ladit všechny svatebčany do jedné barvy. Splnit přání snoubenců je na místě, vyjadřujete tak úctu vůči nim samým. A to i tehdy, když vám připadá požadavek příliš extravagantní a oblékat například žlutou se vám bytostně nechce. Stejně tak si někteří novomanželé vyberou slavobránu šestiúhelníkovou, jiní z břízy a další třeba žádnou 🙂

Rada, která by měla stát na prvním místě, proto zní: Když netušíte, jak se obléct, zkuste se zeptat přímo ženicha a nevěsty. Teprve když žádné speciální požadavky mít nebudou, můžete přemýšlet dál.

Respekt k prostředí

Svatební dresscode tak pochopitelně významně souvisí i s prostředím. Stylová svatba na statku bude vyžadovat méně formální oděv oproti svatbě v kostele. Církevní sňatek je obecně poměrně specifickým typem obřadu, proto se u něj zastavme.

Pokud máte rádi uvolněnou atmosféru, poohlédněte se po stodole na svatbu!

Zatímco pánové mají pouze jedinou možnost v podobě dobře padnoucího obleku, dámy by v tomto prostředí měly zapomenout na přílišnou vyzývavost. Nesnažte se být příliš sexy, zahalte ramena i paže a pro jinou příležitost si schovejte ultra krátkou sukni.

Bez ohledu na to, kde se svatba odehrává, je na místě ctít základní pravidlo: Zcela tabu je bílá barva. Ta je vyhrazena nevěstě. Jestliže se nevěsta rozhodne pro jinou barvu šatů, je to její volba. Ostatní dámy by však měly na bílou rovněž zapomenout a na seznam barev, které jsou v této chvíli zapovězeny, se analogicky přidává i barva nevěstiných šatů.

Jak na semi-formal?

Navést vás jistým způsobem k tomu, co si obléct, může pozvánka. Většinou se na ní dočtete, že se máte obléct podle semi-formal. Tento dresscode můžete na svatbu uplatnit prakticky kdykoli a to i v případě, že nebude na pozvánce uveden. Většina svateb se nese právě v tomto duchu.

Obecně lze říci, že po 18. hodině večer by si muži měli obléci tmavý oblek. Odpoledne se pánové nemusejí bát ani světlejších odstínů. Chybu neuděláte s košilí bílé barvy, přípustná je však i barevná.

Už na svatební oznámení (třeba formou citátu) můžete dát informaci o požadovaném dress codu.

Podobně to platí pro dámy. S večerem je potřeba ze šatníku vyndat formálněji laděné koktejlové šaty. Mohou to být i klasické malé černé. Stávající pravidla etikety se k této barvě na svatbu již staví vstřícně, ačkoli je černá považována za tradiční symbol smutku.

Luxusní svatby v duchu blacktie

Spíše ve světě, než u nás se setkáte s dresscodem označovaným jako blacktieoptional nebo creativeblacktie. Jde o „odlehčenou“ formu blacktie dresscode, ve které můžete více ukázat svou schopnost módní invence. V klasickém blacktie se počítá již s tím, že muž si oblékne smoking. Žena už by měla mít velkou večerní toaletu. Takový styl je na místě u luxusních svateb pořádaných ve večerních hodinách.

dresscode na svatbu blacktie

Pro úplnost dodejme, že nejformálnějším druhem dresscode je tzv. whitetie. Mužům přísluší frak, ženám opět velká večerní toaleta. Běžně se s tímto druhem oblékání prakticky nesetkáte, vyhrazen je těm nejvýznamnějším společenským událostem, jako je například ples v opeře.