Dárky pro svědky – Co a komu po svatbě darovat?

Příprava svatby a i následný průběh svatebního dne byste jen těžko zvládli sami a ve dvou. Na svatebním plánování se často podílí vaši kamarádi, rodina, ale nejvíce zapojeni bývají právě vaši svědci. Bez těch byste se dokonce ani vůbec vzít nemohli, potřebujete totiž jejich podpisy jako svědectví toho, že manželský sňatek uzavíráte dobrovolně. Proto byste jim asi měli za svatební asistenci poděkovat a možná si i připravit dárky pro svědky.

Bez koho se u obřadu neobejdete?

I když budete chtít mít sebemenší svatbu, vždy bude muset být přítomno minimálně pět lidí. Vy, budoucí novomanželé, dva svědci a oddávající. Svědek na svatbě může být prakticky kdokoli, ale většinou jde o vaše nejbližší přátele. Určitě tedy s vámi nezažívají první radosti, ale také strasti, a proto by bylo dobré jim za vaše přátelství při příležitosti svatby poděkovat dárkem. A jakým?

Dárek pro svědka

Nejčastěji je to na svatbě tak, že ženich má za svědka muže a nevěstě naopak svědčí žena. Pokud jste ženich a máte to taky takto, bude to pro vás značně jednodušší. Protože co si budeme povídat, chlapi na dárky tolik nejsou a nebude potřeba si s tím tolik lámat hlavu. Navíc pokud jde o vašeho dlouholetého kamaráda, tak pravděpodobně víte, co by mu udělalo opravdovou radost. Jako dárek tak můžete věnovat buď něco věcného, o čem víte, že ho potěší, nebo možná ještě lepším dárkem je nějaký zážitek. Vzhledem k tomu, že většinou jde o dárky ne zas tak nákladné, tak je možné zážitek lepší variantou, protože fyzické věci si každý chlap koupí, když je potřebuje. Ale zážitek, to musí být dárek.

Náš tip: Jak potěšit každého chlapa? Pivní lázně? Rychlé auto? Pilotování letadla?

Dárek pro svědkyni

U nevěsty a její nejlepší kamarádky to může být už trochu komplikovanější. Ženy mají na dárky obecně větší nároky, ale také talent. Dárek pro svědkyni by tedy měl být co nejvíce šitý na míru právě pro ni, ale měl by být také osobní, vytvářející pouto a ideálně i odkaz na svatební den, kdy vám vaše manželství podpisem odsvědčila. Jako ideální dárek se asi nabízí nějaký šperk, ať už náušnice, nebo například náramek. Ten může být vhodný, zvlášť pokud byste na něj chtěli nechat vyrýt poděkování, nebo datum svatby. Darovat můžete také nějakou vzpomínku na svatbu.

Náš tip: Ženy umí obecně lépe naslouchat. Vyberte tedy dárek tak, o čem víte, že vaše kamarádka ocení.

Kdy dárky pro svědky předat?

Kdy ale dárky předat a jak to vlastně provést? Ideálně v soukromí a tak, aby vaši svědci opravdu cítili, že máte radost, že tam s vámi jsou. Některé páry to zvládnou už před samotným obřadem, jiným to neumožní stres, nebo dodržení svatebních tradic a toho, že nevěstu má ženich vidět až u oltáře. Každopádně si ale najděte vhodnou chvilku, abyste mohli dárky pro svědky předat v klidu a od srdce.