Alkohol na svatbu

Vzhledem k tomu, že svatba bývá velkou společenskou událostí, většinou na ní nechybí ani alkohol. Každý z nás má však rád něco jiného, proto může být složité vybrat univerzální základ, ze kterého si vybere každý. Jen stěží lze totiž odhadnout, co budou hosté v tento den pít. Nabízí se však několik tipů, které vám výběr alkoholu na svatbu usnadní.

Přizpůsobte se svatbě

Nabízí se několik faktorů, které ovlivní to, jaký alkohol se bude pít. Jedním z nich je roční období, ve kterém svatbu pořádáte. V zimě se totiž může hodit svařené víno, které hosty zahřeje. Do teplého počasí se však vůbec nehodí. Stejně tak v zimním období hosté zřejmě neocení drinky.

V létě pak naopak bývá poptávka po drincích poměrně vysoká, chybět nesmí ani pivo a víno, které je pro takovéto počasí také oblíbené.

víno na svatbě nesmí chybět

Na druhou stranu při opravdu vysokých teplotách zřejmě nebudete potřebovat velké množství tvrdého alkoholu. Proto je třeba zvážit, v jakém období se hostina koná, a podle toho přizpůsobit také výběr alkoholu. Jedním z dalších faktorů je pak také téma svatby – někdy mu lze výběr alkoholu na svatbu přizpůsobit.

Náš tip: Jestliže totiž plánujete třeba námořnickou svatbu, rozhodně by vám neměl chybět rum.

Jaký alkohol na svatbu?

Rozhodně by vám neměl chybět přípitek, jelikož ten si dá většina hostů. Zvolit můžete šampaňské či sekt, v tomto ohledu si hosté většinou nevybírají, jelikož dostanou skleničku do ruky rovnou při přípitku. Alternativou je pak sladký aperitiv.

Základem je pak pivo a víno, kterého by měl vždy být dostatek.

pivo na svatbu patří

Jestliže nemáte odhad, kolik toho hosté mohou vypít, nechte si poradit například od cateringové agentury. Ti totiž mají přehled o tom, kolik alkoholu bude potřeba, navíc vám mohou pomoci také s konkrétním výběrem. Množství alkoholu je třeba přizpůsobit tomu, kolik bude konzumentů. Odečtěte od počtu hostů děti, řidiče a abstinenty.

Záleží také na tom, jak dlouho má svatba trvat. Spotřeba alkoholu totiž bude značně vyšší, jestliže hodláte slavit až do noci. Piva většinou stačí pouze jeden druh, u vína byste pak měli zastoupit červené i bílé. Nezapomeňte víno přizpůsobit svatebnímu menu.

Pokud tedy neplánujete svatbu pro výhradní abstinenty, tak alkohol bude určitě jednou z položek seznamu věcí, co je potřeba na svatbu zařídit.

Destiláty

Klasikou jsou také destiláty, které jsou na svatbě s oblibou popíjeny. Záleží jen na vás, zda zvolíte rum, whisky, či něco jiného, chybět by neměl jeden čirý nápoj. Volba značky už je pak individuální, zejména podle toho, jak velký rozpočet na alkohol máte.

Náš tip: Co se rumu týče, neměl by na baru chybět jeden tmavý a jeden bílý druh rumu.

Nabídka je rozmanitá, záleží tedy jen na vašich požadavcích. Whisky se na svatbě tolik nevypije, je však dobré alespoň jeden druh zakoupit. Mnohdy je totiž také využívána do míchaných nápojů. Další klasikou je vodka, oblíbená je také slivovice. Snažte se zjistit, co hosté pijí, abyste jim mohli přizpůsobit výběr.

Likéry

Poslední kategorií alkoholu, která se hodí na svatbu, jsou likéry. Ty jsou aromatičtější, a tak mohou být žádanější než ostré destiláty. Na svatbu většinou nebývá pořizován dražší alkohol, oblíbenou klasikou jsou proto Zelená, Fernet a Becherovka.

Výběr drinků

Pro odpolední popíjení jsou oblíbené míchané drinky více než panáky. Není však třeba sestavovat složitý nápojový lístek. Jen stěží totiž budete shánět potřebné suroviny a člověka, který za barem bude míchat desítky či stovky drinků. Zaměřte se proto spíše na něco jednoduchého. Základem většinou bývá vodka, rum či whisky. Tento alkohol pak můžete doplnit colou či džusem. Uspokojíte tak chutě spousty hostů, aniž byste se museli trápit zařizováním složitých drinků.

Na svatbě většinou nenajdeme prémiový alkohol, ovšem výběr záleží jen na vás. Zda si vystačíte hlavně s pivem a vínem v kombinaci s několika destiláty, anebo hledáte něco na vyšší úrovni. Mnohdy však na svatbě pití není tak klíčové, proto si pravděpodobně vystačíte se základní nabídkou, ve které si každý nakonec najde to svoje.

Slivovice nebo voda?

Alkohol má na svatbách v Česku pevné místo a je s ním spojena i jedna známá tradice, kterou mohou novomanželé absolvovat těsně poté, co například rozbijí talíře, nebo ženich přenese nevěstu přes práh. Touto tradicí je vypití panáka na ex, kdy ovšem nevíte, jestli v tom vašem je slivovice, nebo voda. Kdo se posilní alkoholem, a kdo se pouze napije trochy vody, určí náhoda.

voda nebo slivovice

A jaký alkohol na svatbu vyberete vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *